Piątek, 12 luty 2016 rok
Imieniny obchodzą: Nora, Damian, Modest
informator INFORMATOR kontakt KONTAKT mapa MAPA katalog firm KATALOG FIRM ogłoszenia OGŁOSZENIA galerie GALERIE informacje INFORMACJE
REKLAMA
REKLAMA
Raport Biala24: ile kosztuje kremacja w Białej Podlaskiej?
Bialskie kolumbarium nie cieszy się jeszcze wielkim zainteresowaniem (fot. Emilia Zaniewska)
Śmierć to temat tabu, jednak ostatnio rozgorzała dyskusja o kremacji zwłok. W kościołach przypominano wiernym, że zaleca się grzebanie ciał zmarłych, a kremację jedynie dopuszcza. Jak wygląda to w Białej Podlaskiej? Odpowiedź w naszym raporcie.


W bialskim Zakładzie Pogrzebowym „Hades” jest możliwość wybrania kremacji jako formy obrzędu pogrzebowego. Pracownicy zakładu wiozą ciało do krematorium w Wyszkowie lub Warszawie. Koszt samej kremacji to 700 zł, do tego doliczany jest transport – 500 zł oraz trumna kremacyjna, która kosztuje 600 zł.
 
– Obecnie przygotowanie zwłok do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego, można jednak zrezygnować z typowego ubioru zmarłego i owinąć jego ciało tak zwanym całunem – mówi Franciszek Maksymiuk, właściciel bialskiego zakładu pogrzebowego „Hades”.
 
Następnie ciało zmarłego składane jest do specjalnej trumny kremacyjnej pozbawionej farby, lakieru i uchwytów. Nie powinny w niej się znajdować rzeczy, które mogłyby zakłócić przebieg kremacji (np. zegarki, rozruszniki serca, telefony komórkowe itp.).
 
Proces spopielenia zwłok trwa około czterech godzin. Urządzenie wprowadzające usytuowane jest tak, aby rodzina i bliscy mieli możliwość obserwacji wprowadzania zwłok do komory spalania. Przed umieszczeniem w urnie, prochy osoby są jeszcze rozdrabniane w odrębnym urządzeniu. Po spopieleniu rodzina zmarłego otrzymuje świadectwo kremacji.
 
Aby dokonać spopielenia zwłok w bialskim „Hadesie” wymagane są dwa dokumenty: akt zgonu i dyspozycja zmarłego lub testament, w którym zmarły pozwolił na kremację po śmierci. Urnę z prochami umieszcza się później w kolumbarium, które w Białej istnieje od listopada 2007 roku.
 
Przy pogrzebach ciężko jest mówić o ekonomii, jednak kremacja jest bardziej opłacalna niż tradycyjne chowanie zwłok. Przykładowo, ceny trumien wahają się w granicach od 850 do 4500 zł. Za najtańszą urnę zapłacić trzeba około 350 zł, a za najdroższą ponad 1000 zł. Oczywiście podczas spalenia zwłok wymagana jest też trumna kremacyjna, jednak jej cena to około 600 zł. Koszt samej kremacji różni się w zależności od miasta i odległości, na jaką zwłoki będą musiały być przetransportowane do najbliższego zakładu kremacyjnego. Z Białej Podlaskiej do najbliższego krematorium za transport trzeba zapłacić 500 zł.
 
– Miejsce w kolumbarium kosztuje 3000 zł. Mieszczą się tam dwie urny. Jest to na pewno tańsze od przyzwoitego pomnika. Nie trzeba martwić się o sprzątanie miejsca grobu, bo tym zajmują się pracownicy administracji. Również wykopanie grobu na urnę jest tańsze. Wiele osób jest zwolennikami kremacji ze względu na brak miejsca na cmentarzach i wiele obowiązków podczas pielęgnacji zwykłego grobu – podkreśla Maksymiuk.
 
Oficjalnie o kremacji i liturgii przedstawiciele Kościoła wypowiedzieli się podczas zebrania Komisji Episkopatu Polski. Utrzymana została zasada, że najpierw należy odprawić mszę w kościele lub kaplicy nad trumną z ciałem i dopiero później rozważyć jego spopielenie.
 
– Całe dzieło zbawienia dokonało się w ciele, bo Chrystus został pochowany w grobie w formie cielesnej. Dlatego ta forma jest dla chrześcijanina najbardziej odpowiednia – tłumaczył abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski dla portalu internetowego nowiny.pl.
Data publikacji: 2011-12-09, 00:00
Autor: Emilia Zaniewska
REKLAMA
Dodaj komentarz
Treść:
Nick:
Komentarze
Maciek (*.*.142.175) napisał(a):
2014-12-12,, 09:38
Otworzyli już nowe krematorium w Przasnyszu. Odległość prawie taka sama jak do Wyszkowa a koszt kremacji to 500 zł.
Kinga (*.*.206.107) napisał(a):
2012-03-07,, 11:36
Jezeli mamay juz grobowiec to ze wzgledu na wysokie oplaty postanowilismy z rodzina sie kremowac zebysmy byli wszyscy razem i po smierci.Nasze wnuki i prawnuki beda mialy rodzine w jednym miejscu.I tym samym beda mniejsze koszty utrzymania jednego grobowca niz kilku pojedynczych grobow.
senter (*.*.216.237) napisał(a):
2011-12-09, 15:02
Autorka informacji żle interpretuje stanowisko Kościoła .Kościół nie neguje kremacji,neguje odprawianie mszy pogrzebowej z udziałem urny z prochami.
bbbb (*.*.228.152) napisał(a):
2011-12-09, 14:42
bardzo dobrze ze takie cos jest
k. (*.*.121.86) napisał(a):
2011-12-09, 11:37
nie chodzi o śmierć kliniczną tylko o letarg po którym można się obudzić. wychodzi jednak na to że kremacja jest droższa od zwykłego pochówku, samo miejsce w kolumbarium kosztuje 3tys. z zusu dostaniemy tylko 4tys. a nie jak wcześniej 6
spoko711 (*.*.45.47) napisał(a):
2011-12-09, 10:32
przynajmniej robaki nie będą chodzić po ciele
jagaa (*.*.141.236) napisał(a):
2011-12-09, 09:17
ale ludzie sie boją ze sie np obudzą bo moze dojsc do smiervi klinicznej np..tez wole byc skremowana po śmierci..
reklama własna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Partnerzy